Žiť Tu a Teraz

Autor: Peter Maruna | 24.8.2015 o 16:41 | Karma článku: 5,83 | Prečítané:  266x

Východný svet kladie veľký dôraz na prítomnosť, v ktorej my prakticky nežijeme. Alebo sa zaoberáme tým čo už bolo, alebo rozmýšľame o tom, čo bude.

Naša myseľ neustále osciluje medzi nedoriešenou minulosťou, kedy sme možno zažili veľa sklamaní a neúspechov a neistou budúcnosťou plnou strachu a obáv. Sme bytosti ovládané minulými neúspechmi: tým čo sa nám nepodarilo, čo sme nezvládli, kde sme zlyhali...Takéto myslenie ale nikam nevedie, pretože minulosť nezmeníme...

Tak isto nás zväzuje strach z udalostí, ktoré sa možno nikdy nestanú. Čo ak raz nebudem schopný splácať úver alebo čo ak si na dovolenke spôsobím úraz? Čo ak ma vyhodia z práce a moji rodičia raz celkom iste umrú? Lenže čo nám to pomôže keď sa toho budeme báť celé roky predtým? V ničom, len si tým spôsobíme väčšie utrpenie, než aké zažijeme, až to jedného dňa skutočne príde. Naša budúcnosť nebude pravdepodobne taká pozitívna, ako si ju naplánujeme, ani taká negatívna, ako sa jej obávame. Bude iná, ako si dnes predstavujeme a pripraviť sa na ňu teda nemôžeme. Jediné, čo naozaj máme je prítomnosť. Práve táto chvíľa keď Tu a Teraz čítate tieto riadky. Všetko ostatné sú len neopodstatnené obavy, ktoré nám spôsobujú zbytočné trápenie.

Pamätám si keď som sa v júli 2003 na Liparských ostrovoch prechádzal po kráteri sopečného pôvodu na ostrove Vulcano. Dokonalý výhľad na šíre more a okolité ostrovy, jemný závan síry. ,,Tu je tak krásne, sem sa musím ešte niekedy vrátiť!´´, povedal som si. Lenže ja som tam práve v tej chvíli bol! Nemalo význam premýšľať, aké to bude, až sa tam niekedy znova ocitnem. A samozrejme odvtedy som tam ani nikdy nebol. Chystám sa tam až nabudúci rok a už teraz kôli radosti z návštevy Talianska žijem v budúcnosti. Nežijem Tu a Teraz.

To že nedokážeme naplno prežívať prítomnosť pramení aj z toho, že často pri vykonávaní jednej činnosti myslíme na inú. Pozeráme televízor,pritom popíjame kávu a zároveň počúvame o čom sa zhovárajú naše deti, zatiaľ čo vytáčame telefónne číslo nášho známeho. Len málokedy sa dokážeme plne sústrediť na jednu jedinú vec. Teda absolútnu väčšinu nášho času mentálne netrávime tam, kde práve sme, čiže v prítomnosti. Naše myšlienky sú ako splašené opice, ktoré poskakujú sem a tam. Nielenže ich neovládame, ale ony ovládajú nás. Ráno idete do práce, ale namiesto toho aby ste si všímali krásu stromov, spev vtákov, farby domov, rozmýšľate čo vás dnes v práci zasa čaká. Potom sedíte v práci na porade a rozmýšľate kam pôjdete a s kým dnes na večeru. Pri večeri potom plánujete čo budete robiť cez víkend. A keď cez víkend zdolávate horské kopce, rozmýšľate čo ste v práci za minulý týždeň nestihli urobiť a čo na to povie váš šéf.

Dopracovať sa k stavu Tu a Teraz si vyžaduje veľké úsilie. Jedná sa o stav, keď si naše vedomie sústredene všíma čo sa deje okolo, ale nehodnotí to. Prijíma veci také aké sú. Jedná sa o úplnú koncentráciu na nejakú činnosť a absolútne prepojenie s tým čo práve robíme. Pripadá nám, že sa čas zastavil a nič nás nerozptyluje, prúd energie sa zjednotí. Ste v stave prítomnosti. Ste Tu a Teraz. Funguje to napríklad aj keď sa naplno oddáme práci, ktorá nás baví a uspokojuje. Nevidíme, nepočujeme, proste len pracujeme, bez ohľadu na čas. V tej chvíli prestáva byť práca prácou a sme ponorení hlboko do vnútra, maximálne sústredení.

Ten kto dokáže dosahovať stav Tu a Teraz zažíva a vidí celkom normálne veci, úplne rovnaké ako predtým. Ale začne prežívať svoj život inak, hlbšie. Zvyšuje sa pocit životného šťastia, posilňuje sa pamäť, zlepšuje sa psychické zdravie. Človek pochopí že skutočné vnútorné šťastie už tu je, vždy tu aj bolo a v skutočnosti nás nikdy neopustilo.

Naučiť sa žiť v stave Tu a Teraz takmer dvadsaťštyri hodín denne trvá veľa rokov. Môžeme sa však pokúsiť navodzovať tento stav častejšie než doteraz. Existuje na to jednoduchá metóda: Sústreďte sa na svoj dych, ktorý je s vami neustále.Vnímajte jeho rytmus a pozorne sledujte každý nádych a výdych. Sledujte ako prúdi nosnými dierkami dnu a von. O niekoľko minút možno prekvapene zistíte, že ste v prítomnosti nejako viac ako predtým...

Intenzívne prežívanie každého okamihu sa dá trénovať prakticky neustále. Stačí si vybrať hocijakú zdanlivo automatickú činnosť a začať si ju naplno uvedomovať. Keď jete ovocie,vychutnávajte si ho, cíťte jeho tvar a chuť, uvedomujte si svoj hlad. Rovnako keď sa prechádzate, keď varíte alebo keď sa kúpete, uvedomujte si každý okamih. Sústreďte sa naplno na každý detail aj pri zdanlivo nudných činnostiach ako je umývanie riadu alebo čistenie okien. Všetko čo v tej chvíli pre Vás existuje ste len Vy a vaša činnosť, ktorú vykonávate.

Prajem vám krásny deň v prítomnosti. Užívajte si ho.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?